تحصیل در ایتالیا

کشور جمهوری ایتالیا در جنوب اروپا قرار دارد ایتالیا دو  جزیزیره سیسیل و ساردانی را دارد و از شبه جزیره ایتالیا شامل شده است جمعیت شصت میلیونی دارد و پایتخت آن رم میباشد و مردم  ایتالیا مسیحی هستند و ید طولایی در هنر دارند و زبان رسمی کشور ایتالیا،ایتالیایی است.آب و هوای ایتالیا دارای چهار فصل مثل ایران میباشد.

راهنمای تحصیل در ایتالیا قبل از دانشگاه “تحصیلات ابتدایی در ایتالیا از پنج سالگی آغاز میشود و پنج سال ادامه دارد تا مدرک  Elementare را بگیرند.دوره متوسطه که Media نام دارد سه سال طول میکشد و شامل ریاضی و علوم پایه میباشد.بعد از پایان این دوره سه ساله مدرک Superiore دریافت میشود و بعد از اتمام این هشت سال دانش آموزان در دوره امتحانات نهایی شرکت میکنند و دیپلم رسمی ایتالیا را موسوم به Diploma di Maturita را میگیرند.”

‌تحصیلات‌ دانشگاهی در ایتالیا مطابق با نظام تحصیلات دانشگاهی اروپا با سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برنامه ریزی شده است  که تایید مدارک تحصیلی هم به صورت بین المللی امکانپذیر باشد.
تقسیم بندی نظام آموزشی ایتالیا  به سه دسته میباشد
-تحصیلات دانشگاهی
-تحصیلات عالی هنر و موسیقی
-تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه های تحصیلات تکمیلی

۸۲ مرکز تحصیلات دانشگاهی ایتالیا نیز در سه بخش قرار دارند.
-دانشگاه های دولتی
-دانشگاه های غیر دولتی مورد تایید
-دانشگاه های مجازی Telematiche “با ساختار آموزشی و تحقیقاتی خاص خود”

برای تحصیل در دانشگاههای ایتالیا  نیاز به دیپلم دبیرستان میباشد.
‌دوره‌های تحصیلی نظام قدیم و جدید ایتالیا

Diploma Universitario: دوره دو تا سه ساله تحصیلی بر اساس متد نظام قدیم همراه با کار آموزی میباشد که بعد از اتمام دوره مشغول به حرفه و کار تحصیلی خود میشوند. کاردانی ایتالیا میباشد.
-Diploma di Laurea: دوره چهار تا شش سال بعد از اتمام دیپلم طول میکشد بر اساس متد نظام قدیم میباشد که اگر همراه با پایان نامه و دفاع باشد کارشناسی ایتالیا میباشد.
PL Laurea طول این دوره سه سال میباشد و و باید دانشجو 180 واحد بگذراند و با دیپلم دبیرستان وارده این دوره میشوند مبتنی بر نظام جدید بوده و “کارشناسی” ارزشیابی می شود.
LS Laurea Specialistica در صورت داشتن Diploma di Laurea که همان معادل کارشناسی ایتالیا میباشد گذراندن دوره و انجام کار پژوهشی و ارایه و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد ایتالیا – فوق لیسانس ایتالیا” ارزشیابی می گردد.
LS Laurea Specialistica با شرط داشتن کارشناسی ایتالیا، بعد از گذراندن ۲ سال و ۱۲۰ واحد اروپایی و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد ایتالیا” ارزشیابی می گردد.مبتنی بر نظام جدید است.
Laurea Magistrale a Ciclo Unica با گذراندن ۵ تا ۶ سال و ۳۰۰ تا ۳۶۰ واحد اروپایی (بعد از دیپلم دبیرستان) و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان نامه “کارشناسی ارشد ایتالیا” ارزشیابی می گردد.مبتنی بر نظام جدید است.
Master universitario di primo Livello بعد از گذراندن ۱ سال و ۶۰ واحد اروپایی گواهی صرفا “صحت صدور” صادر می گردد. مبتنی بر نظام جدید است.

DR Dottorato Ricerca با شرط داشتن کارشناسی ارشد ایتالیا و انجام کار پژوهشی و دفاع از رساله، “دکتری ایتالیا” ارزشیابی می شود.
تحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد ایتالیا به زبان انگلیسی و ایتالیایی میباشد
هزینه ادامه تحصیل در ایتالیا دوازده تا هجده هزار یورو در سال میباشد.
هزینه زندگی در ایتالیا ماهیانه ششصد تا هفتصد یورو در ماه میباشد.
هر دانشجویی که ایتالیا را برای مقصد تحصیل انتخاب کرده اند هفته ای بیست ساعت کار میتوانند بکنند.
شرایط سنی تحصیل در ایتالیا هیچگونه محدودیت سنی برای داوطلبان وجود ندارد.
ادامه تحصیل در ایتالیا از اواخر شهریور آغاز و تا خرداد طول میکشد و دو ماه در تابستان دانجشویان در تعطیلات به سر میبرند که باید خوابگاه خود را به دانشگاهها تغییر دهند.
بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ایتالیا سیصد تا پانصد یورو هزینه بر میدارد.
تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان امکانپذیر نیست و برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا داشتن مدرک قبولی زبان ایتالیایی یا نمره IELTS و یا TOEFL می‌باشد.
تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت  ابتدا  در مدرسه ایتالیایی pietro della valle در تهران نام نویسی کنند و پس از پاس کردن کتابهای Espresso در 2 ترم و گذراندن امتحان زبان ایتالیایی در سطح مبتدی می توانند ویزای ایتالیا را دریافت کرده و شهریور سال آینده به این کشور سفر کنند. همچنین متقاضیان می توانند با شرکت در آزمون آزاد Esterni و کسب نمره قبولی مستقیماً ویزای ایتالیا را دریافت کنند. با ویزای دانشجویی نمیتواند در مدت تحصیل خود خانواده خود را ببرد.
دانشگاههای ایتالیا امتحان ورودی به نام امتحان آلفا تست دارند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *