تحصیل در نروژ

کشور نروژ ، با نام رسمی پادشاهی نروژ، کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع‌الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی‌گیرد. نروژ ۳۸۵٬۲۵۲ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بالغ بر ۵٬۱۰۹٬۰۵۹ نفر می‌باشد. این کشور از شرق دارای نوار طولانی مرزی با سوئد بوده و همچنین از شمال شرق با فنلاند و روسیه و از جنوب با تنگه‌ی اسکاژراک هم‌مرز است. سواحل نروژ طولانی است و به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل است.
آب و هوای نروژ ،نروژ کشوری کوهستانی است به طوری که قسمت اعظم این کشور را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‌دهد. در شمال مجاور با اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد است، در مناطق مرکزی آب و هوای نسبتاً سرد و مناطق جنوبی آب و هوایی معتدل دارد. میانگین دما در مناطق جنوبی از ۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالیانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است. در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب است و شش ماه روز در اکثر مناطق شمالی نروژ معمولا ۹ ماه در سال برف و باران می‌آید.

تحصیل در نروژ Applyabroad
تحصیل در مقطع دبیرستان کشور نروژ به زبان نروژی میباشد و برای تحصیل در این مقطع در کشور نروژ باید مدرک زبان نروژی را داشت و تاییدیه از دبیرستان قبلی کافی میباشد. سطح زبان باید حداقل B1 باشد.
تحصیل در مقطع لیسانس کشور نروژ
زبان تدریس در دانشگاههای نروژ در دوره لیسانس به زبان نروژی مباشد.سطح زبان باید حداقل B1 باشد.
معمولا علاوه بر دیپلم دوازه ساله باید یک سال در دانشگاه تحصیل کرده باشند
تسلط خوب به زبان نروژی (اخذ حداقل نمره ۰/۳) و انگلیسی (نمره تافل ۵۰۰ و IELTS ۰/۵) الزامی است. سال‌ تحصيلی از ماه اوت (August) تا ژوئن (June) بوده و تعطیلات بلند مدت از ۱۵ ژوئن تا ۱۵ اوت است.
دانشجویانی که ادامه تحصیل در نروژ رو انتخاب کرده اند در دوره لیسانس هفته ای 10 ساعت اجازه کار را دارند.
تحصیل در نروژ+کارشناسی ارشد تمامی رشته ها در دانشگاههای نروژ به زبان انگلیسی ارایه میشود.
تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان امکانپذیر نیست و دانشجو فرصت دارد بعد از  5 ماه پذیرش تحصیلی نروژ  مدرک آیلتس خود را ارایه دهد.
شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ هر دانشجو طی هفته 10 ساعت اجازه کار را دارا میباشد.
هزینه های زندگی دانشجویی در نروژ 700 تا 1000 یورو در ماه میباشد.
تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ (بجز چند دانشگاه معدود) رایگان است.
تحصیل در نروژ مقطع دکتری
در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
اخد مدرک  زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
تحصیل رایگان دکترا در نروژ به زبان انگلیسی میباشد.
شرایط تحصیل دکتری در نروژ و کار برای دانشجویان دکتری 30 ساعت در هفته میباشند.
هزینه تحصیل دکتری در نروژ  بین هشتصد تا هزار یورو میباشد.
محدودیت سنی برای تحصیل
محدودیت سنی خاصی برای ادامه تحصیل در نروژ وجود ندارد. اما دانشجویانی که برای مقاطع کارشناسی نروژ اقدام می‌کنند ترجیحا نباید بالای ۲۸ سال سن داشته باشند.
تعطیلات پایان تحصیلی سالیانه حدود یک و نیم تا دو ماه است. این تعطیلات از اواسط ژوئن آغاز شده و تا اواسط آگوست ادامه دارد.
بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در نروژ جامعتر از سایر کشورهای اروپایی هست.
اخذ ویزا برای والدین دانشجو
ویزای اولیا و بستگان درجه یک بین یک ماه و نیم تا سه ماه پس از پذیرش تحصیلی نروژ و اخذ ویزای دانشجویی نروژ  میسر میباشد.
دوره‌‌ Høgskolekandidat  پس‌ از دو سال‌ تحصيل‌ به‌ پايان‌ میرسد و می­تواند پیش درآمد مدرک Bachelor باشد. این دوره در کالج‌­های دانشگاهی یا برخی موسسات خصوصی آموزش عالی برگزار می­‌شود این دوره معادل کاردانی نروژ میباشد.
دوره Bachelor شامل حداقل سه‌ سال‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌­ها، دانشگاه­‌های تخصصی، کالج­‌های دانشگاهی ایالتی و بسیاری از موسسات خصوصی آموزش عالی است. این دوره در کالج­‌های دولتی هنر ۴ سال طول می­‌کشد این دوره معادل کارشناسی نروژ میباشد.
دوره “Candidatus/ Candidata magisterii “Cand. Mag مطابق نظام قدیم بوده و شامل ۳ سال و نیم تحصیل برای رشته‌های ریاضی و علوم طبیعی و ۴ سال برای رشته‌های هنر و علوم اجتماعی در دانشگاه­‌ها، کالج­‌های دانشگاهی ایالتی، کالج‌­های هنر و بسیاری از موسسات آموزش عالی خصوصی یا دولتی می­‌شود. با مدرک ۲ یا ۳ ساله Høgskolekandidat تخصصی نیز می توان وارد این دوره شد این دوره معادل کارشناسی نروژ میباشد.
دوره Master شامل‌ ۲ سال‌ تحصيل‌ بعد از Bachelor و در دانشگاه‌­ها، کالج‌­های دانشگاهی، تعدادی کالج­‌های ایالتی و خصوصی می­‌شود. در برخی رشته‌­ها دوره Master به صورت پیوسته بوده و ۵ سال طول می­‌کشد. این دوره معادل کارشناسی ارشد نروژ میباشد.
دوره Philosophiae Doctor شامل‌ ۳ سال‌ تحصيل‌ بعد از Master در دانشگاه­‌ها، بیشتر کالج­‌های دانشگاهی، تعدادی کالج­‌های ایالتی و موسسات خصوصی می­‌شود و معمولاً پژوهشی است.این دوره معادل دکترا نروژ میباشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *